• Warangal (Hunter Road & Ursugutta)
  • jsmschool@gmail.com
  • Call us +91 7569039811   +91 7569039812
Achivements & Awards

AWARDS & ACHIVEMENTS

Awards & Achievements Awards & Achievements

Awards & Achievements

Achievement in 2018 - 2019

Y Lakshmi Bhavani form X class got District 2nd Rank with 487/500 marks in CBSE 2019

Sumitha X class student secured 95.8% with 479/500 marks in CBSE 2019

Shoury X class student secured 95.6% with 478/500 marks in CBSE 2019

Shiva Shankar X class student secured 95% with 475/500 marks in CBSE 2019

Chandu X class student secured 94.6% with 473/500 marks in CBSE 2019

Rohith Sai Madhav X class student secured 94.4% with 472/500 marks in CBSE 2019

Bharani X class student secured 93.2% with 466/500 marks in CBSE 2019

Sindhuja X class student secured 92.8% with 464/500 marks in CBSE 2019

Vyshnavi X class student secured 92.8% with 464/500 marks in CBSE 2019

More than 16 students from class X, got 90% & above in CBSE 2019

J Aksaya, M Shirisha & S Vyshnavi form X class participated in Elocution competition and won the Rs 30,000/- cash Prize (as group) and got merit certificate. Conducted by Varadhi Foundation at Hyderabad.

K Sri Ranjani, M Madhurima & T Vennela form X class participated in Essay Writing competition and won the Rs 35,000/- cash Prize (as group) and got merit certificate. Conducted by Varadhi Foundation at Hyderabad.

J Sumitha form X class secured District level 7th Rank in KWEST Maths Olympiad.

Laxmi Bhavani form X class secured District level 7th Rank in KWEST Maths Olympiad.

T Bharani form X class secured District level 7th Rank in KWEST Maths Olympiad.

V Akshaya form X class secured State level 4th Rank in KWEST Maths Olympiad.

Manikanth form IX class secured District level 11th Rank in KWEST Maths Olympiad.

P Pravalika form IX class secured District level 11th Rank in KWEST Maths Olympiad.

Reethu form IX class secured State level 6th Rank in KWEST Maths Olympiad.

Krishnaveni form VIII class secured District level 9th Rank in KWEST Maths Olympiad.

V Abhiram form VIII class secured District level 10th Rank in KWEST Maths Olympiad.

Mayank Tiwari form VIII class secured State level 3rd Rank in KWEST Maths Olympiad.

Nushrath Jaha form VII class secured District level 10th Rank in KWEST Maths Olympiad.

P Srija form VII class secured District level 10th Rank in KWEST Maths Olympiad.

T Abhinav form VII class secured District level 10th Rank in KWEST Maths Olympiad.

M Sahasra form VI class secured District level 12th Rank in KWEST Maths Olympiad.

CH Shravya form VI class secured District level 12th Rank in KWEST Maths Olympiad.

Abhiram form VI class secured District level 10th Rank in KWEST Maths Olympiad.

CH Shivani form V class secured District level 10th Rank in KWEST Maths Olympiad.

P Shiva Charan form V class secured State level 9th Rank in KWEST Maths Olympiad.

P Ashmitha form V class secured State level 6th Rank in KWEST Maths Olympiad.

A Rishitha form IV class secured District level 8th Rank in KWEST Maths Olympiad.

B Sai Sri Prakash form IV class secured District level 8th Rank in KWEST Maths Olympiad.

M Bhagath form IV class secured State level 5th Rank in KWEST Maths Olympiad.

B Akshitha form III class secured District level 3rd Rank in KWEST Maths Olympiad.

M Nayan form III class secured District level 3rd Rank in KWEST Maths Olympiad.

Achievement in 2017 - 2018

V. Manasa, B. Maniraj, B. Likitha, J. Srikar, Sushma, Harshika, G. Chandana, P. Bhavana, Santoshini Shivani, Khadgjyoth, Ishwarya Patel, and Chandana secured 10/10 G.P.A in SSC Annual Examination.

G. Anvesh of (2009-2010) X class student selected as a Scientist in ISRO.

B. Askshitha secured International 18th Rank in IEO.

Sri Charan of (2013-14) X class student secured 17th Rank in Medicine.

V. Sreeja, B. Navya & Ch. Sreeja received I Prizein Essay writing & Elocution competitions conducted by Varadhi Foundation, and received 20,000 cash prize and selected to National Educational Tour.

6 State Ranks, 4 Dist Ranks & 20 consolation Rankssecured in KWEST Maths Olympiad.

A. Ruthvik (X Class) received IInd Prize in Poetry recitation conducted by Jawahar Navodaya.

Balaji (VIII Class), Vishnu Madhav Goud (VIII Class), Lokesh (VIII Class) received Gold Medals in Boxing in Olympic state games.

B. Loukya (X Class) and Divya (X Class) received 2nd Prizein District Level Chess Competition.

B. Gnanika (X Class) and Yashassu (X Class) reveived 1st Prize in Elocution and V. Sreeja (X Class), Divya (X class) received 2nd Prize in Essay Writing Competitions conducted by Syndicate Bank.

in Essay Writing Competitions conducted by Syndicate Bank. received in International English Olympiad.

Two State Ranks 4 District Ranks 30 Consolation Rankssecured in Srinivasa Ramanujan Mathematics Olympiad.

40 Gold Medals, 40 Silver Medals and 60 Bronze Medalsreceived in Unified International English Olympiad.

12 State Ranks 6 District Ranks, 30 Consolation Ranks in Kwest Science Olympiad.

8 Ranks in IIT Ramaiah SAT Entrance Examination.

Kavya (IX Class) received I prize in International Kushipudi competition held at colombo.

Achievement in 2016 - 2017

V. Manasa, B. Maniraj, B. Likitha, J. Srikar, Sushma, Harshika, G. Chandana, P. Bhavana, Santoshini Shivani, Khadgjyoth, Ishwarya Patel, and Chandana secured 10/10 G.P.A in SSC Annual Examination.

G. Anvesh of (2009-2010) X class student selected as a Scientist in ISRO.

B. Askshitha secured International 18th Rank in IEO.

Sri Charan of (2013-14) X class student secured 17th Rank in Medicine.

V. Sreeja, B. Navya & Ch. Sreeja received I Prizein Essay writing & Elocution competitions conducted by Varadhi Foundation, and received 20,000 cash prize and selected to National Educational Tour.

6 State Ranks, 4 Dist Ranks & 20 consolation Rankssecured in KWEST Maths Olympiad.

A. Ruthvik (X Class) received IInd Prize in Poetry recitation conducted by Jawahar Navodaya.

Balaji (VIII Class), Vishnu Madhav Goud (VIII Class), Lokesh (VIII Class) received Gold Medals in Boxing in Olympic state games.

B. Loukya (X Class) and Divya (X Class) received 2nd Prizein District Level Chess Competition.

B. Gnanika (X Class) and Yashassu (X Class) reveived 1st Prize in Elocution and V. Sreeja (X Class), Divya (X class) received 2nd Prize in Essay Writing Competitions conducted by Syndicate Bank.

in Essay Writing Competitions conducted by Syndicate Bank. received in International English Olympiad.

Two State Ranks 4 District Ranks 30 Consolation Rankssecured in Srinivasa Ramanujan Mathematics Olympiad.

40 Gold Medals, 40 Silver Medals and 60 Bronze Medalsreceived in Unified International English Olympiad.

12 State Ranks 6 District Ranks, 30 Consolation Ranks in Kwest Science Olympiad.

8 Ranks in IIT Ramaiah SAT Entrance Examination.

Kavya (IX Class) received I prize in International Kushipudi competition held at colombo.

Achievement in 2015 - 2016

A Sri pooja, B. Gayathri, D. Divya, V. Sriram, T. Vasanthi, V. Kavya, V. Basanthi, L. Sai Charan, M. Jyothrimai & Uday secured 10/10 G.P.A in SSC Annual Examination.

Khadgajyoth IX Class Secured International 19th Rank in International English Olympiad.

6 Ranksin IIT Ramaiah SAT Examination.

8 studentsecured state level Ranks in Kwest Science Olympiad.

7 students secured state level Ranks in Kwest Mathematics olympiad.

15 students secured state level below 10 ranks in Srnivasa Ramanujan Mathematics Olympiad.

In IEO 42 International English Olympiad students received Gold Medals, 40 Silver Medals and 40 Students received Bronze Medals.

M. Amulya received I Prize with 15,000/- Cash Rewardin state level elocution competition at Ravindra Bhrathi, Hyd conducted by Varadhi Foundation

Achievement in 2014 - 2015

P. Supraja, R. Sai Madhuri, M. Ramya & V. Anirudh secured 10/10 G.P.A in SSC Annual Examination.

B. Rahul & team Achieved/Secured I place in zonal level volley ball game under 14 yrs.

M. Amulya (IX) receivedI prize in Eloction competition conducted by Anti Corruption Bureau.

M. Manikanta (V) receivedII Prize for photography competition in Srujanothsavalu.

P. Prasahnth & Niranjan received I prize in Telangana All styles karate championship

B. Raju & team received II prize in zonal level Kabaddi game under 14 yrs.

M. Amulya received II prize for kuchipudi competition in Srujanotsavalu.

Nagaraju & team received II prize in zonal level kabaddi game under 17 yrs.

B. Navya R. Sai Madhavi received III Prize in Quiz competition conducted at Vana Vignan on the occasion of "Vanya Pranisapthah".

Chakradhar & team received II Prize for senior Drama Competition in Srujanotsavalu.

In Srinivasa Ramanujan Mathematics Olympiad V. Anirudh (X) secured state 1 Rank and P. Sreeja (III) Class State III Rank.15 students secured state level ranks .

In Kwest Mathematics Olympiad. D. Roshan Rishi (V) Class secured state level4th rank & state 5th Rank by Laxmi Bhavani state10th Rank by V. Anirudh state22nd Rankby A. Laxmi Prasanna (III), State23rd rankby S. Navya IIII

Achievement in 2013 - 2014

G. Rishitha Reddy received bronze medalin National level fencing game under 17 conducted by SGFI at Kurnool 2013-14

Received2nd Prizein Kho-Kho in City Zone under 17

Received2nd Placein Kabaddi in City Zone under 17

Vishnu Vardhan Reddy received consolation prizein Essay Writing Competition conducted by Rotary club

K. BhavaniParticipated in H.C.A Cricket Union State level tournamentheld at Kothagudem, Khammam.

Received2nd prizein Kabaddi under 17 2013-14

Received 2nd prizein Kho-Kho under 17 2013-14 Classic Cricket Club

Received 3rd prizen group dance in parade grounds on 15th August

B. Baby Shaliniparticipated in H.C.A Cricket Union State level tournamentheld at Kothagudem, Khammam

A. Meghana, L. Ravali received1st prizen District level Kho-Kho tournments under 17 , conducted by SGFI

S. Maniteja, K. SaiI Thribhuvanath & G. Sai Rahul selected for District level Kho-Kho tournmentsunder 17 conducted by SGFI 2013-14

D. Roshan Rishi (IV-Class) selected as Telangana topperin Srinivasa Ramanujam Maths Olympiad 2013-14

P. Varsha received1st prizein Kho-Kho under 14 conducted by SGFI 2013-14

R.H. Sai Teja (X-Class) was felicitated at Ravindrabharathi as he stood 9th placein state level Maths Olympiad conducted by Andhra Pradesh Association of Maths Teachers (APAMT) - 2013-14

CH. Vishal (X-Class) received Black Beltin District level Karate Tournaments 2013-14

A. Rama Krishna Prasad received best bowleraward in District level Cricket Tournment under 14 conducted by SGFI 2013-14

Achievement in 2012 - 2013

Our studentsselected in State Level Tennis,Cricket

Received 3rd prizein Drama Competition in Srujanothsvalu - 2012

Received2nd prizein Drama Competition in Srujanothsvalu - 2012

M.Shiva Sai received 1st prize in Photography in Srujanothsvalu - 2012

G.Ankith & Md. Sijaduddin received 1st prizein District Level Science Fair

M. Poojitha selected inGuinness Book of World Record for the International Largest Kuchipudi Dance Competition Organised by Silicon Andhra

A.RamaKrishna Prasad selected in State Level Cricket School Games under 14

A.Prashanth participated in SGFI State Foot Ball Tournamentunder 17 at Hyderabad Gin Kana Grounds

A.Srikanthparticipated in SGFI State Foot Ball Tournamentunder 17 at Hyderabad Gin Kana Grounds

B.Raj Kumarparticipated in SGFI State Foot Ball Tournament under 17 at Kurnool - 2012

CH. Nikhil Kumar won Bronze Medal in District Level Karate Competitions

E.Aravind Reddy participated inSGFI State Foot Ball Tournamentunder 17 at Kurnool - 2012

B.Amulya Sri received 2n prizein classical & Folk Dance in Srujanothsavalu - 2012

K.Bhavani participated in SGFI National Tennis Ball Cricket Tournamentunder 17 at Jammu - 2012

Achievement in 2011 - 2012

1st placein District level Cricket Tournaments 2011-12.

M. Praveen (IX-Class) selected National level Foot ballat Srinagar in Jammu & Kashmir 2011-12.

1st placein kho-kho boys Under 17 conducted by District Classic Cricket Club 2011-12.

1st placein Cricket boys under 17 conducted by District Classic Cricket Club 2011-12.

1st placein Volley Ball boys under 17 conducted by District Classic Cricket Club 2011-12.

1st placein Warangal city zone Volley Ball under 17 girls in 2011-12

2nd placein Warangal city zone Volley Ball under 17 boys in 2011-12.

2nd placein Warangal city zone kho-kho under 17 boys in 2011-12

P.Deepthi of X-classselected for State level Volley Ball under 17 girls 2011-12.

N.Rakesh , R.Sathish, G.Karthik Goud selected forState Level Volley Ballunder 17 boys 2011-12.

M.Amulya VI-class entered intoGuinness Book of World Recordfor the dance performance at Gachbouli Stadium, Hyderabad in 2011-12.

L.Aparna of X-class received 1st prizein Elocution Competition conducted on World Population Day & appreciated by District collector Sri. Rahul Bojja 2011-12.

B.Vinithasri of X-class secured 3rd placein Science seminar held at Delhi and appreciated by Delhi governor Sri. Tejander Khanna & Chief Minister Smt. Sheela Dixit 2011-12.

Achievement in 2010 - 2011
S.Prudhviraj 583/600
Telugu Hindi English Maths Science Social Total
99 98 88 100 100 98 583/600

T. Srinivas (X) securedState level 1st rank in SPAES Grand test 2010-11

R.H. Sai Teja (VIII) & M.Sai Krishna (VI)8th rank

V. Vishnu Vardhan (VI)9th rankin SPAES Grand Test 2010-11

1st prizein City Zone Volley Ball boys 2010-2011

1st prizein District level Foot Ball under 14 2010-2011

1st prizein City zone kho-kho boys 17 2010-2011

1st prizein City zone kho-kho boys under 14 2010-2011

1st prize in City zone girls kho-kho under 14 2010-2011

1st prize in City zone kho-kho girls under 17 2010-2011

1st prizein Drama&Group Dance Boys & Girls Srujanothsavalu 2010-2011

1st prizein District Level Library Festival 2010-2011

1st prizein Drama Competition in State Level Balostav 2010-2011

Achievement in 2009 - 2010
K.Srikar 575/600
Telugu Hindi English Maths Science Social Total
- - - - - - 575/600

Rh. Surya Teja (IX) receivedState level 2nd rankin SPAES Talent Test 2009-2010.

Ganesh Ranj (VI), Sai Teja (VI) Sai Gopi (VI) received 4th , 7th, 15th, State ranks in SPAES Talent Test 2009-2010.

Abhishek Reddy (VII) received9th State rank in SPAES Talent Test 2009-2010.

In 2007-2008 Lalithya Reddy received1st prizein “National Science Congress”.

“Regional Maths Olympiad (ROM)” our students received1st placein 2008-2009 along with him 15 members got below 20 ranks.

S. Lalithya received young Scientistaward for the year 2008-2009.

Pooja and Sahithya received 1st prizein “South Indian Science Fair” 2008-2009.

Zaara and Bhargav received1st prizein State Level Science Fair in 2008-2009.

A. Srikanth and Anusha Reddy received 1st prize in District Level Science Fair 2008-2009.

1st prize in City Zone Volley Ball boys 2008-2009.

1st prize in District level Foot Ball under 14 2009-2010.

1st prize in City Zone kho-kho boys 17 2009-2010.

1st prize in City Zone kho-kho boys under 14 2009-2010.

1st prize in City Zone girls kho-kho under 14 2009-2010.

1st prize in City Zone kho-kho Girls under 17 2009-2010.

1st prize prize in Drama & Group Dance Boys & Girls Srujanothsavalu 2009-2010.

1st prize Group Dance in District Level Library Festival 2009-2010.

1st prize in Drama competition in State Level Balostav 2009-2010.

B. Vijay in 2005 secured560 marks and toppedin the Warangal District .